Znajdź dom mieszkanie lokal usługowy

Aktualności

< Powrót

17.08.2020

Obniżki stóp procentowych a inwestycja w nieruchomości

Obniżka stóp procentowych to zła wiadomość dla banków i osób, które trzymają pieniądze na lokatach, ale jednocześnie bardzo dobra dla wszystkich, którzy myślą o inwestycji w nieruchomości. Obniżenie stóp procentowych oznacza, że kredyt hipoteczny będzie można otrzymać na korzystniejszych warunkach. Dodatkowo, zwrot z inwestycji w nieruchomość na pewno będzie znacznie wyższy niż oprocentowanie jakiejkolwiek lokaty dostępnej na rynku – zwłaszcza że równolegle rośnie też inflacja. Według danych GUS z czerwca 2020 roku wynosi ona już 3,3%

 

Koszt kredytu hipotecznego a obniżenie stóp procentowych

W maju 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o kolejnym obniżeniu stóp procentowych. Wynoszą one obecnie 0,1% i jest to najniższa wartość w historii.  Zdaniem RPP decyzja ma ułatwić wzięcie kredytów oraz obniżyć ich koszty. Te mają być odczuwalnie niższe, zwłaszcza w przypadku długich zobowiązań, jak na przykład kredyty hipoteczne.

Wysokość stóp procentowych to, rzecz jasna, tylko jeden ze składników kosztu kredytu hipotecznego, ale bez wątpienia jeden z najbardziej znaczących. Osoby, które do tej pory wahały się, czy stać je na kredyt lub czy w ogóle chcą decydować się na tak długie zobowiązanie, mają mocny argument za tym, żeby jednak zdecydować się na ten krok.

O ile tańszy może być kredyt hipoteczny przy obecnym poziomie stóp procentowych w porównaniu do okresu sprzed zmiany? Jest to rzecz jasna uzależnione od wysokości kredytu, długości zobowiązania czy wkładu własnego. Można jednak przyjąć, że miesięczna rata może być niższa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W perspektywie spłacania kredytu przez kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat – jest to znaczna oszczędność.

 

Inwestowanie w nieruchomości – niskie stopy procentowe mu sprzyjają!

Niskie stopy procentowe to również ważna informacja dla osób, które posiadają gotówkę i szukają sposobu na utrzymanie wartości zgromadzonego majątku lub nawet pomnożenie go. W obu przypadkach w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej inwestycja w nieruchomości wydaje się jedną z najciekawszych opcji.

Dla osób, które są raczej zachowawcze, jeśli chodzi o swoje finanse i trzymają znaczne ilości pieniędzy na lokatach, niskie stopy procentowe oznaczają znaczne obniżenie oprocentowania i zdecydowanie niższą stopę zwrotu. Jeśli zestawi się niskie stopy procentowe z wysoką inflacją (aż 3,3% - jedna z najwyższych w Unii Europejskiej), może okazać się, że zgromadzone na lokatach pieniądze nie tylko nie zwiększą swojej wartości, co wręcz ją tracą. Zakup nieruchomości w celu inwestycyjnym (na przykład na wynajem) to roczny zwrot nawet do 7%. Takiego oprocentowanie nie ma obecnie na żadnej lokacie bankowej.

Mieszkanie lub inna nieruchomość są inwestycjami względnie bezpiecznymi, w razie konieczności można je sprzedać – najczęściej z zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę tendencje cen na rynku nieruchomości. Można też wziąć kredyt pod hipotekę, więc nie ma obawy o to, że jest to zamrożona gotówka.

Zważając na  niepewną sytuację na rynkach światowych i globalną epidemię, która nie wiadomo jak długo będzie jeszcze miała wpływ na rzeczywistość, inwestowanie w nieruchomości wydaje się również bezpieczne dla osób, które do tej pory skupiały swoją uwagę przede wszystkim na giełdzie czy rynkach finansowych. Potencjalny zysk jest być może mniejszy, ale stabilność rynku nieruchomości będzie z pewnością dla wielu inwestorów kusząca.

 

O czym pamiętać przy inwestowaniu w nieruchomości?

Aby inwestowanie w nieruchomości było jak najbardziej opłacalne i korzystne, trzeba koniecznie przemyśleć lokalizację i typ lokalu. Największe zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem jest zawsze w dużych, wojewódzkich miastach, które przyciągają ludność napływową, a także licznych studentów. Powstaje tam wiele inwestycji, na przykład w Warszawie na Bemowie przygotowywana przez Mota Engil Real Estate inwestycja Esteio (esteio).

Alternatywą może być zakup lokalu w mieście turystycznym, jak Sopot, Świnoujście czy inne, podobne pod względem atrakcyjności turystycznej i nastawiać się na wynajem krótkoterminowy. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają one więcej uwagi w przeciwieństwie do mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy. Każdy, kto chce zainwestować w nieruchomości, musi samodzielnie podjąć tę decyzję. Nie ulega jednak wątpliwości, że niskie stopy procentowe, przez które obniżone są koszty kredytów hipotecznych, powinny być silnym bodźcem do inwestycji w rynek nieruchomości.

 

Zobacz galerię