Znajdź dom mieszkanie lokal usługowy

Aktualności

< Powrót

30.10.2019

Nowe życie dawnej Resursy Rzemieślniczej w Łodzi

Dzięki rewitalizacji przeprowadzanej przez Mota-Engil Real Estate Management secesyjny budynek Resursy Rzemieślniczej, który jeszcze niedawno znajdował się w opłakanym stanie, odzyskał dawny blask. Jego renowacja stanowi jeden z etapów budowy osiedla Ilumino, które powstaje w samym centrum Łodzi.

Resursa Rzemieślnicza – budynek z historią
Ulokowany przy ul. Kilińskiego 123 budynek, znany jako Resursa Rzemieślnicza, powstał w roku 1913 roku. Pełnił on funkcję siedziby Towarzystwa Rzemieślniczego „Resursa” – organizacji skupiającej łódzkich rzemieślników. Z czasem budynek Resursy stał się również ważnym ośrodkiem życia kulturalnego – organizowano tam spotkania i odczyty. W Resursie działało ponadto kółko teatralne i klub sportowy z sekcją kolarską. W czasie pierwszej wojny światowej obiekt pełnił funkcję budynku szpitalnego. Od 1919 roku w budynku działało kino „Resursa” – jego sala była w stanie pomieścić aż 400 osób! W 1933 roku kino zmieniło nazwę na „Stylowy”. Pod tym szyldem działało ponad 50 lat – do 1990 roku. W latach 90. w budynku działała dyskoteka „Studio”, a następnie – „Krypton”. Do 2008 roku w Resursie mieścił się klub muzyczny „Cube”. Po jego zamknięciu obiekt opustoszał. W 2009 roku został wpisany do rejestru zabytków – nie zatrzymało to jednak postępującej dewastacji. Pozostawiony bez opieki budynek niszczał z roku na rok. 
Renowacji Resursy Rzemieślniczej podjął się deweloper Mota-Engil Real Estate Management. Przy współpracy z konserwatorem odrestaurowana została wschodnia, zachodnia i północna fasada zabytku, południowa ściana została zaś odbudowana. Planując prace remontowe i budowlane, inwestor opierał się na archiwalnych fotografiach obiektu – dzięki temu, wykonawcom udało się odtworzyć unikalne detale architektoniczne. Odnowiona Resursa połączona została z zabudową nowego osiedla Iluminio. Jest to dowód na to, że połączenie historycznej zabudowy z nowoczesną architekturą może dać niesamowite rezultaty.  
Osiedle Ilumino – mieszkania na łódzkim śródmieściu
Zabytkowa Resursa  została połączona z nowoczesnym apartamentowcem Ilumino, który liczy aż 16 pięter i jest jednym z najwyższych budynków tego typu w Łodzi. Jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się zapierającym dech w piersiach widokiem na klimatyczną panoramę centrum miasta. 
W ramach inwestycji powstały mieszkania o zróżnicowanej powierzchni – są wśród nich zarówno kawalerki, idealne dla singli, jak i przestronne apartamenty. W projekcie Ilumino uwzględnione zostały liczne  udogodnienia, ułatwiające codzienne życie mieszkańców osiedla ‒ będą mogli oni korzystać z balkonów, loggii lub tarasów, dwupoziomowego parkingu oraz komórek lokatorskich. Na terenie inwestycji powstało również zielone patio – miejsce to doskonale nadaje się do odpoczynku na świeżym powietrzu. 
Inwestycja w centrum miasta
Osiedle deweloperskich mieszkań zlokalizowane jest przy ul. Kilińskiego 123, w ścisłym centrum Łodzi. Lokalizacja podwyższa atrakcyjność inwestycji. W pobliżu osiedla przebiega ul. Piotrkowska – deptak, na którym toczy się nocne życie miasta. W sąsiedztwie znajduje się również OFF Piotrkowska, czyli postindustrialna przestrzeń pełna lokali gastronomicznych i klubów muzycznych, centrum handlowe Galeria Łódzka, Multikino oraz dawna elektrociepłownia przekształcona w kompleks rozrywkowo-kulturalny EC1 Łódź ‒ Miasto Kultury. W okolicy znajdują się również dwa duże parki – Park Źródliska oraz Park im. Henryka Sienkiewicza. Otwarte, zielone tereny sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu.
Co ważne, osiedle Ilumino jest doskonale skomunikowane z innymi częściami Łodzi. W pobliżu przebiega trasa W-Z, która łączy dwa największe łódzkie osiedla: Widzew i Retkinię. W sąsiedztwie inwestycji znajduje się również przystanek tramwajowy Piotrkowska Centrum, który stanowi najważniejszy punkt przesiadkowy w mieście.