Znajdź dom mieszkanie lokal usługowy

Aktualności

< Powrót

17.12.2019

Nowe mieszkanie od dewelopera – kiedy można odebrać klucze?

Odbiór kluczy to moment, na który z niecierpliwością czeka każdy nabywca mieszkania. Jest to już końcowy etap procedury nabycia nieruchomości – od chwili przekazania kluczy, kupujący może zarządzać swoim lokalem i ponosi koszty związane z jego użytkowaniem. Należy jednak pamiętać, że odbiór kluczy poprzedzany jest odbiorem technicznym mieszkania. W tym artykule przypominamy, jaka jest różnica między nimi i podpowiadamy, jak najlepiej się do nich przygotować.

Odbiór techniczny nie zawsze jest odbiorem kluczy
Odbiór techniczny to nic innego, jak oględziny mieszkania i dokładne sprawdzenie, czy nie ma w nim żadnych usterek. Czasami jest on połączony z odbiorem kluczy, jednak nie jest to reguła. Zwykle odbiór techniczny poprzedza odbiór kluczy, a jego właściwie przeprowadzenie może uchronić nabywcę przed przyszłymi stratami finansowymi, związanymi z koniecznością przeprowadzenia remontów i napraw.
Odbiór techniczny odbywa się po tym, jak deweloper uzyska pozwolenie na użytkowanie inwestycji. Jest to potwierdzenie, że obiekt został wybudowany zgodnie z przepisami prawa budowlanego i nie ma przeciwwskazań do jego użytkowania. Podczas odbioru technicznego, nabywca ma okazję sprawdzić, w jakim stanie jest mieszkanie, a więc czy standard wykończenia spełnia jego oczekiwania. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, czy nie ma m.in. pęknięć w ścianach i podłogach, czy okna i parapety zostały równo osadzone, czy media i kanalizacja zostały właściwie doprowadzone. Przy odbiorze technicznym może nam towarzyszyć profesjonalista, który z łatwością dostrzeże ewentualne usterki i sprawdzi jakość wykończenia. Wszystkie mankamenty należy umieścić w protokole odbioru mieszkania, do którego deweloper powinien się ustosunkować w ciągu 14 dni. Deweloper jest również zobowiązany do naprawy wad w ciągu 30 dni od podpisania protokołu, chyba że poda on inny termin naprawienia usterek wraz z uzasadnieniem. Taka sytuacja może się zdarzyć na przykład, gdy odbiór dokonywany jest w porze zimowej, a prace, które mają być wykonane w ramach naprawy, wymagają innych warunków pogodowych lub gdy naprawa ich jest uzależniona od czasu oczekiwania na dostarczenie materiałów od producenta (np. szyb okiennych). 
Odbiór kluczy – wyczekiwana chwila
Moment przekazania kluczy nabywcy, to inaczej wydanie mieszkania. Termin odbioru kluczy powinien być określony w umowie deweloperskiej i zwykle następuje po podpisaniu umowy finalnej. Niektórzy  deweloperzy ustalają z odbiorcami, że przekazania kluczy odbędzie się po odbiorze technicznym a jeszcze przed podpisaniem umowy finalnej. W trakcie spotkania, podczas którego odbywa się wydanie mieszkania, również sporządza się protokół zdawczy. Umieszcza się w nim takie informacje jak:
  • datę przekazania kluczy,
  • liczbę kluczy,
  • numery i stan liczników, 
  • cel przekazania (np. do użytkowania w celach mieszkalnych),
  • stan lokalu i uwagi odnoszące się do jego wyposażenia,
  • podpisy obu stron.
Od momentu podpisania protokołu wydania kluczy, nabywca jest zobowiązany ponosić opłaty za mieszkanie (czynsz administracyjny, opłaty za media oraz powstałe w nim ewentualne szkody). 
Jak długo trzeba czekać  
Czas, jaki dzieli moment podpisania umowy deweloperskiej, a odbiór kluczy, jest zależny od tego, na jakim etapie budowy inwestycji nabywca kupuje lokal. Nie bez znaczenia ma także wielkość budynku. Szacuje się, że budowa bloku mieszkalnego, liczącego 70 lokali, trwa średnio 18 miesięcy. Do tego trzeba również dodać czas niezbędny do przeprowadzenia prac wykończeniowych, które średnio zajmują pół roku. Na tym jednak nie koniec, ponieważ trzeba się również liczyć z tym, że trochę czasu zajmują również procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynku. Deweloper musi je uzyskać od Państwowej Straży Pożarnej oraz od Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 
Podsumowując, do obiorów mieszkania od dewelopera warto się odpowiednio przygotować, by wiedzieć, jakie elementy trzeba zawrzeć w protokołach zdawczych. Polecamy zapoznać się z artykułem umieszczonym na: aktualnosci/jak-kupic-mieszkanie-10-krokow-do-wlasnego-m,news,4,173.php, który jest solidną dawką praktycznej wiedzy. Jeśli z kolei poszukujesz mieszkania deweloperskiego na zakup w Warszawie, to koniecznie zajrzyj na: warszawa.