Znajdź dom mieszkanie lokal usługowy

Aktualności

< Powrót

20.12.2019

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Decyzja o zakupie nieruchomości to jeden z lepszych pomysłów na długoletnie ulokowanie kapitału. Mieszkanie to trwałe dobro ekonomiczne, które może stanowić świetne zabezpieczenie wierzytelności, a także jest dobrem przekazywanym w spadku, z pokolenia na pokolenie. Niestety, nawet mieszkanie o niewielkim metrażu to spory wydatek, który warto dobrze przemyśleć. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie, by nie stracić i dobrze zainwestować pieniądze.

Jak wybrać mieszkanie od dewelopera? Przed podpisaniem ostatecznej umowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, których sprawdzenie, pozwoli uchronić się przed stratami finansowymi i niepotrzebnymi nerwami.
1. Sprawdzony deweloper
Na rynku nieruchomości zdarza się trafić na nieuczciwego sprzedawcę, dlatego, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, należy zweryfikować podstawowe informacje o firmie. Chodzi tu, przede wszystkim, o siedzibę i sytuację prawną należących do niej nieruchomości. Warto wyszukać firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym, skąd będzie można dowiedzieć się, czy deweloper jest wiarygodny, a jego firma nie podlega upadłości lub likwidacji. Jeśli kupujący zdecyduje się nabyć mieszkanie, które dopiero zostanie wybudowane, warto, żeby wybrał sprawdzonego dewelopera, który ma już na swoim koncie pomyślnie zrealizowane inwestycje.
2. Uregulowane aspekty prawne
Jak wybrać mieszkanie, by cieszyć się z udanej inwestycji? Warto dokładnie sprawdzić rzetelność przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za całe przedsięwzięcie. Jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań, firma powinna mieć uregulowane wszelkie kwestie formalne. Należy dowiedzieć się, czy deweloper ma prawo do dysponowania gruntem i pozwolenie na budowę. Przedsiębiorca, na prośbę kupującego, ma obowiązek udostępnić wszystkie niezbędne dokumenty, które pozwolą kupującemu zweryfikować posiadane przez dewelopera pozwolenia. Warto poprosić o numer księgi wieczystej, dzięki któremu będzie można samodzielnie sprawdzić, kto widnieje jako właściciel danej nieruchomości.
3. Umowa 
Podpisując umowę z deweloperem, należy zwrócić szczególną uwagę na jej treść. Jeszcze przed podpisaniem umowy, warto ustalić z nim wszystkie jej szczegóły oraz obowiązujące terminy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, od razu je wyjaśnić. To pomoże uniknąć późniejszych nieporozumień. Umowa zawierana przed przyznaniem inwestycji pozwolenia na użytkowanie to umowa deweloperska. To forma zobowiązania dewelopera do wybudowania nieruchomości, wyodrębnienia lokalu i przeniesienia prawa własności do niego na nabywcę, w zamian za zapłatę ustalonej kwoty. Jest ona poprzedzeniem zawarcia umowy finalnej, która skutkuje przeniesieniem prawa własności z dewelopera na nabywcę. Warto zaznaczyć, że zawsze jest zawierana w formie aktu notarialnego.
4. Sprawdzenie pod kątem technicznym
Jak kupić mieszkanie, by uniknąć późniejszych kosztów niespodziewanych remontów? Najlepiej sprawdzić wykonanie inwestycji pod kątem technicznym. Warto zaopatrzyć się w poziomicę, dzięki której będzie można szybko zweryfikować czy podłoga lub ściana jest równa. Dobrze jest również sprawdzić rozmieszczenie rur poziomych i pionowych. Warto dokładnie przyjrzeć się każdemu pomieszczeniu, by od razy wychwycić ewentualne niedoróbki techniczne lub nietypowe rozwiązania, które mogą w przyszłości skutkować koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.
5. Dobra lokalizacja
Przy wyborze mieszkania, istotne znaczenie odgrywa lokalizacja. Nie chodzi o to, by wybierać jedynie mieszkania zlokalizowane w samym centrum, ale decydować się na lokale, które są dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, a dodatkowo mają bogato rozwiniętą infrastrukturę (szkoły, sklepy, kina itp.). Inwestycje umiejscowione na peryferiach, choć bardzo często są dużo tańsze, mogą generować dodatkowe koszty, związane, chociażby z czasochłonnymi dojazdami do pracy czy szkoły. Nie bez znaczenia jest także najbliższe otoczenie samej inwestycji. Biorąc pod uwagę zakup lokalu, należy sprawdzić w prospekcie informacyjnym jak będzie wyglądało sąsiedztwo osiedla – czy są tam planowane  nowe budynki mieszkalne, czy w pobliżu znajduje się fabryka lub inny zakład produkcyjny. Znając dokładnie obecne otoczenie oraz planowane inwestycje można zadecydować, czy dana lokalizacja rzeczywiście odpowiada naszym wymaganiom.
Na tej stronie: aktualnosci/jak-kupic-mieszkanie-10-krokow-do-wlasnego-m,news,4,173.php można znaleźć kompleksowo zebrane informacje, które przydadzą się wszystkim osobom, które zdecydują się na zakup mieszkania od dewelopera.